ویژگی های خانواده سالم و مختل

 

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت

sabzfile.com

ویژگی های خانواده سالم و مختل

خانواده همواره در حال مواجهه با عوامل فشارزا و تغییرات هستند و در نتیجه نیاز مداوم به حفظ تعادل خود دارند. برخی خانواده ها در برابر عوامل تنش زا با ایجاد تغییر و تحول در قواعد و مقررات حاکم بر خود نسبت ­به آنها واکنش نشان­ میدهند که در نتیجه می­تواند به بروز رفتارهای مفید جدید بیانجامد ولی­درسیستم های دیگر به جای تغییر مشکل نوعی علامت و نشانه پزشکی یا روان شناختی ایجاد می شود(آلن کار، 1957).

خانواده سالم هم یک آرمان است و هم واقعیت و مفهوم سلامتی هم پیچیده است زیرا صرفا نبودن آسیب جسمانی و روانی نیست بلکه در خانواده سلامتی با فرایند ارتباطی و تعاملی بین اعضا که بگونه ­مفید،  مثبت، رضایت و کارساز است مشخص می شود(آلن کار، 1957).

خانواده موفق و شاد از چندین نظر متعادل و متوازن هستند، مثلا می دانند مشکلات را چگونه مطرح کنند، در برخورد شناختی یا عاطفی با مسایل افراط و تفریط نمی کنند، بویژه اگر زوجین با یکدیگر همکاری کرده و زندگی مشترک را لذت بخش و صادقانه نگه دارند احتمال خانواده سالم افزایش می یابد(آلن کار، 1957).

2-4-5-برخی از خصوصیات خانواده های سالم

1-تعهد: احساس تعهد در قبال آسایش، بهزیستی، رشد و تعالی، صرف زمان وانرژی برای خانواده، کنار خانواده ماندن در مواقع غم و مشکلات

2-قدردانی: نشان دادن علاقه و احترام به همدیگر و نه حملات شخصی و خشونت­آمیز

3-تمایل به صرف وقت با یکدیگر

4-الگو­های موثر ارتباطی: پیام­های روشن و همخوان، صحبت در مورد مسائل نه سکوت، لحن کلام محترمانه همدلی

5-جهت­گیر معنوی یا دینی: هماهنگی بین زوجین در مسائل مذهبی موجب افزایش رضایتمندی آنها از ازدواج و روابطشان می شود.

6-توانایی مقابله مثبت با بحران: دو نوع بحران:

1-نرسیدن به اهداف: مثل بچه­دار نشدن

2-واقعه فعال: مثل بچه دارشدن(قابل انتظار)

خانواده سالم در مقابله با بحران­ها همدیگر را از نظر عاطفی حمایت می­کنندو به مذاکره، مشاوره، بازگوکردن، شوخی کردن، ابراز احساسات می­پردازند.

7-تشویق وترغیب افراد: هرچه اعضاء خانواده توانمندتر و موفق تر باشند قدرت خانواده هم افزایش می رود لذا به سود خانواده است که اعضاء خود را به سوی موفقیت و بروز استعداد­ها ترغیب کند.

8-نقش­ها و وظایف روشن و تعریف شده: نقش یکسری رفتار­های تعریف شده و تکراری هستند که در خانواده سالم نقش­ها به نحو روشن و با رضایت طرفین مشخص می شود(آلن کار، 1957).