دانلود پایان نامه ارشد درباره گیاه پسته وحشی

 

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت

sabzfile.com

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده فارسی

گیاه پسته وحشی (Pistacia Khinjuk) اسانس بدست آمده از این گیاه  دارای خواص ضدباکتریایی می باشد. اشرشیا کلی عامل درصد بالایی از عفونت های زخم جراحی می باشد. بنابراین مطالعه حاضر به منظور بررسی تغییرات فاکتورهای بیوشیمیایی در استفاده از عصاره هیدروالکلی گیاه پسته وحشی در درمان زخم عفونی ناشی از اشرشیا کلی در مدل حیوانی موش صحرایی انجام گرفت. در این تحقیق تعداد 30 سر موش صحرایی نر سفید تهیه و پس از تراشیدن موضع جراحی، در ناحیه پشت و بین دو کتف، برشی دایره‌وار به قطر 5/1 سانتی متر ایجاد شده و پوست ناحیه مذکور در شرایط استریل همراه با بافت همبند زیرین آن تا رسیدن به عضله کاملاً جدا گردد.جهت عفونی نمودن زخم ها، پس از گذشت 24 ساعت از ایجاد زخم، در تمامی موش‌ها، 6-5 قطره از باکتری با رقت cfu/ml 106 در محل زخم تلقیح گردید. در گروه آزمایش، 4ساعت پس از تلقیح باکتری، سطح ضایعه کاملاً با عصاره پسته وحشی آغشته گردید و سپس تا 16 روز و به فاصله 24 ساعت، سطح ضایعه کاملاً با این عصاره آغشته می‌شد. اما در گروه شاهد، هیچ‌گونه تیماری برروی زخم‌ها در طول دوره آزمایش روزانجام نشد. سپس در روزهای 5، 10 و 16 از محل زخمها نمونه برداری شده و فاکتورهای هیدروکسی پرولین، هگزوزآمین و پروتئین تام مورد بررسی قرار گرفت.نتایج حاصله افزایش معنی داری را در میزان هیدروکسی پرولین وهگزوز آمین و  پروتئین تام در گروه درمان شده در مقایسه با گروه کنترل نشان داد .در نتیجه می توان بیان داشت که، عصاره حاصل از این گیاه می تواند باعث مهار رشد باکتری اشرشیا کلی در زخم عفونی شده با این باکتری در مدل حیوانی موش صحرایی شده و از این طریق منجر به تسریع روند التیام زخم گردد.

 

کلمات کلیدی: التیام زخم عفونی، اشریشیاکلی، پسته وحشی.

مقدمه و هدف

در کشور ما استفاده از طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی از دیرباز مورد توجه طبیبان بوده و در حال حاضر علیرغم پیشرفت چشمگیر علوم دارویی  ، شاهد این هستیم که اعتقاد عجیبی به گیاهان دارویی وجود دارد .

نیازمندی به گیاهان دارویی زمانی جدی تر  پیگیری شد که طبق آمار رسمی سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، گفته شد داروها با منشا شیمیایی در وهله اول یک سم به حساب می آید و باید از مصرف بی رویه آن خودداری کرد . آنتی بیوتیک ها جزو داروهایی هستند که به علت مصرف نادرست ، نسبت به بعضی از سویه های باکتری ها مقاوم شده اند . از طرف دیگر گیاهان دارویی با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی ، هنوز جایگاه ویژ‍ ه ای دارند . و به دلیل داشتن ارزش دارویی و فراوانی گونه های مختلف گیاهی و نا شناخته بودن اکثر آنها نیاز به انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه به خوبی احساس می شود .

از آنجا که کشور ما مهد دانشمندان سرامدی بوده که در خصوص علم طب و استفاده از گیاهان دارویی خدمات ارزنده ای به بشریت نموده اند و از نظر اقلیمی و آب و هوایی تنوع جغرافیایی وسیعی دارد و در این اقلیم تنوع گونه های گیاهی جالب توجه است که می توان با بررسی های فتوشیمیایی و ردیابی مواد موثر دارویی ، نسبت به شناسایی و معرفی داروهای گیاهی تحقیقات موثری را انجام داد ( 1) .

متاسفانه اکثر گیاهان دارویی مفید کشور ما ناشناخته بوده و اگر هم عده معدودی مورد استفاده می باشند ، ریشه در طب سنتی دارد و در طب مدرن کمتر از آنها استفاده می شود ( 1) .

التیام زخم پدیده ای است پیچیده که در آن تعدادی از فرایندهای سازمان یافته و هماهنگ از قبیل بازسازی سلول های پارانشیمی ، مهاجرت و تکثیر سلول های بافت همبند ، ساخت پروتئین های بافت زمینه و طراحی مجدد بافت همبند و اجزا پارانشیمی ، کلاژنی شدن و دوام و استحکام یافتن زخم ها دخالت دارند .

التیام زخم مجموعه ای از وقایع سلولی است که مستلزم جذب سلول ها به محل زخم ، تزاید سلولی و تجمع ماده زمینه ای بافت همبند جدید است .

بشر همواره در پی یافتن ماده ای که بتواند سبب تسریع التیام زخم ها گردد که برای این هدف

، گیاهان و مواد شیمیایی مختلف را مورد آزمایش قرار داده است . این مواد را می توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم کرده که به دلیل اینکه مواد مصنوعی اثرات جانبی و هزینه بالای تولید دارد توجه محققین به مواد طبیعی جلب شده است .

اشرشیا کلی به سبب بعضی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده جهت مقابله با عفونت های ایجاد شده مقاوم شده است . متاسفانه درصد مقاومت نسبت به این آنتی بیوتیک ها نیز روز به روز افزایش می یابد از طرفی درصد بالایی از عفونت های جراحی ناشی از این باکتری می باشد .

در اینجا استفاده از یکی دیگر از داروهای گیاهی به نام عصاره پوسته ریشه گیاه پسته وحشی را بر روی التیام زخم عفونی مورد پژوهش قرار گرفته است ، تا در صورت موثر بودن استفاده از آن برای درمان التیام زخم عفونی پیشنهاد شود تا کمک ناچیزی به علم پزشکی و علم دامپزشکی در درمان بهتر عفونت های جراحی کرده باشیم .

تعداد صفحه :66

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

جستجو در سایت :   

***  *** ***