ارزیابی ساختمان در برابر زلزله | بیماری

آزمایش آسیب پذیری لرزه ای ساختمانای موجود، کارکرد اونا رو در مقابل زلزله های احتمالی آینده پیش بینی می کنه. شما می تونین با یه بررسی ساده و براساس مراحل گفته شده در زیر، ساختمون خود رو آزمایش و در صورت نیاز، با مراجعه به کارشناسان مهندسی زلزله، تدابیری واسه مقاوم سازی اون در پیش بگیرین.

در مناطق زلزله خیز، ساختمون باید به شکلی طراحی و اجرا شه که در مقابل زلزله های متوسط (مثلاً تا شدت VII مرکالی اصلاح شده) به اسکلت ساختمون آسیبی نرسه. البته همونجوریکه قبلاً هم گفته شد آسیبای جزئی به اثاثیه منزل، شیشه ها، قاب عکسا، … قبول کردنیه، اما در مقابل زلزله های شدید (مثلاً تا درجه XI مرکالی اصلاح شده) نباید ساختمون فرو بریزه، هر چند احتمال وارد اومدن آسیبای قابل توجه به اسکلت ساختمون هست.

* توجه

از ساخته شدن ساختمون در مناطق زیر دوری شه:

● در نزدیکی و روی گسلا

● در زمینای سست و خاکای رسی و نخالهای ساختمانی

● در لبه شیبا یا پرتگاها

● در زمینایی با شیب تند و ناپایدار

واسه یه آزمایش ساده باید اول براساس جدول ۱ که در اون معیارها و سئوالای مورد نظر قید شده، به ساختمون خود نمره بدین و اون وقت این نمره رو با جدول ۲ مقایسه کنین. در این حالت شما پی میبرین که ساختمون شما تو یه نگاه کلی چه وضعیتی داره. نسبت خسارت کل ساختمون رو میشه به روش زیر محاسبه کرد(روی تصویر پایین کلیک کنین):

فرمول محاسبه خسارت ساختمون

L1 , L2 , L3 , L4 , L5 , L6 نمرات مربوط به سئوالای شش گانه هستن که به خاطر شدید بودن زلزله مورد نظر انتخاب می شن. این نسبت قاعدتاً باید بین ۰ تا ۱ باشه. از این رو اگه نتیجه محاسبه بیشتر از ۱ گردید، باید همون عدد ۱ در نظر گرفته شه. پس (روی تصویر پایین کلیک کنین) :

معیارها و سئوالای شش گانه عبارتند از:

● شیب زمین

● نوع زمین

● نوع سیستم ساختمون

● نوع سقف طبقات

● پلان ساختمون

● کیفیت ساختمون

در جدول ۱ واسه هر کدوم از موارد فوق نمراتی تعیین شده که هر چی نمرات پایین تر باشه، نشون دهنده وضعیت بهتر موارد قید شده. اگه جواب به هر کدوم از موارد فوق واسه شما ممکن نیس، با یه مهندس عمران مشورت کرده و از ایشون کمک بگیرین.

جدول ۱

با کمی دقت در جدول ۱ اطلاع کامل پیدا می کنیم که:

باید ساختمون در دست کم شیب ساخته شه.

ساختمون در زمینای سخت بنا شه.

ساختمون باید دارای سیستم سازه ای مناسب باشه که این سیستم می تونه از نوع فلزی، بتونی یا در ساختمانای آجری حتماً با کلاف قائم و افقی باشه.

سقف ساختمون از نوع دال بتونی باشه.

پلان ساختمون برابر و دارای دست کم بیرون آمدگی و تو رفتگی باشه.

در آخرً اینکه ساختمون به راه مطلوب و مهندسی ساز اجرا شده باشه.

جدول ۲

ساختمانای مقاوم در مقابل زلزله

اگه اصول کلی و معیارهای زیر تو یه ساختمون به اجرا در بیاد، این ساختمون می تونه در برابر زلزله های شدید، مقاومت مناسبی رو داشته باشه:

● جفت و جور نقشه های معماری و سازه ای همراه با دفترچه محاسباتی که به تأیید مهندسان سازمان نظام مهندسی کشور رسیده باشه.

● به کار گیری مصالح استاندارد: مصالح استاندارد دارای کیفیت مطلوب بوده و باید به تأیید مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران یا مرکز تحقیقات ساختمون و مسکن، رسیده باشه.

● اجرای درست کلیه ی مراحل ساخت ساختمون: اجرای ساختمون باید به وسیله مهندسین صاحب صلاحیت به انجام رسیده و در تموم مراحل تحت نظارت مهندس ناظر به انجام رسد.

حالا خوبیش اینه الان، علم مهندسی زلزله به شکلی پیشرفت کرده که در صورت به کار گیری اصول و قوانین فنی، ساختمون می تونه در مقابل ارتعاشات و حرکات به وجود اومده به وسیله زمین لرزه مقاوم باشه و آسیب ای واسه ساختمون و ساکنان اون ایجاد نکنه.

*

منبع : tebyan.net