ارزش پرستار از دیدگاه اسلام | بیماری

پرستاری چه به معنی مراقبت، مراقبت و کمک به افراد نیازمند و رنجوران جسمی و روحی، و چه از نظر حرفه پزشکی یعنی اجرای درست و دقیق دستورات بهداشتی، درمانی و مراقبتی افراد مریض یعنی دستیار دکتر، از دیدگاه فرهنگ غنی و پر بار اسلام حرفه ای مقدس و بسیار پرارزشه. ما در زیر دلایل و براهینی که موجب با ارزشی این شغل شده رو به طور کوتاه بررسی می کنیم.

مولی علی(ع) می فرماید: کارا بر سه گونه س: فرایض (واجبات)، فضائل و معاصی.

فرایض یا واجبات به فرمون حتمی، خواست و رضایت خدا و علم و تقدیر اونه و اگه بنده این جوری کارا رو مناسب آورد از عذاب خدا برهد. ولی فضائل بر فرمون حتمی و زور خدا نیس و فقط به خواست و رضایت و علم و تقدیر اونه و هر که خواهد داوطلبانه بکنه و جایزه گیرد. معاصی نه به فرمون خداس، نه به خواست و رضای اون، ولی علم و تقدیر خدا به اونا تعلق گرفته و اگه بنده اونا رو به طور اختیاری بکنه، از طرف خدا کیفر ببینه، چون خدا بنده رو از انجام اونا منع کرده و اون نپذیرفته س.

بنا به دلیل آوردن حضرت علی(ع) حرفه پرستاری شغلیه از نوع فضائل (مستحبات اختیاری) و آدمایی که این شغل رو انتخاب می کنن، به ذوق و شوق و علاقه اختیاری خود انتخاب می کنن.

۲- صاحبان حرفه پرستاری، مجهز به زیور علم هستن و یه مدت از دوران زندگی خود رو در تحصیل علوم به شکل تئوری و علمی می گذرونن. پس به دلیل دارا بودن علم، جزو میراث داران انبیاء و پیروان راستین امامان معصوم می تونن قرار گیرند، چون پیامبر اسلام(ص) فرموده ان:

"العلم میراثی و میراث الانبیاء من قبلی: علم میراث من و میراث پیغمبران قبل از منه."

در این حدیث علم در معنی کل آورده شده و شامل علم الادیان و علم الابدانه و جایزه اصل هر عمل در آخرت پیش خداس.

پس از دیدگاه اسلام و پیشوایان شرع روشن کننده، حرفه پرستاری از نظر لفظ باید شامل علم و دین و خداشناسی و مسائل علوم طیبه باشه.

۳- حرفه پرستاری از نظر نوع خدمت:

هممون میدونیم که شاغلین این حرفه، بهترین مقطع از دوران سنی خود رو، که حدوداً بین ۲۵ تا ۴۵ سالگیه، بعد از فراغ از تحصیل مصروف خدمت به بندگان مریض، ناراحت، علیل و نیازمند می کنن.

در بیمارستانا، درمانگاها، مراکز اورژانس و یا در موارد سوانح طبیعی مانند زلزله، سیل، آتیش سوزی و یا در جنگا، وقتی که چشما به خواب شیرین بسته شده و قلبا به طور آروم می تپد، این ایثارگران با چهره مصمم و قلبی مطمئن از شفای الهی، و با صبر و ایستادگی در مقابل خستگی و بی خوابی، و با رافت و مهربانی در کنار تخت بیماران حاضر شده و با اجرای دستورات و رفع نیازها، درد دردمندی رو آرامش داده و اضطراب داخلی مریضی رو به آرامش تبدیل کرده و بیماران رو به شفا و توجه خاصه حق تعالی امیدوار میسازن و در قبال این ۶ تا ۸ ساعت کاری که تعهد انجام اونو دارن، مبلغی کم به عنوان اجرت العمل دریافت می دارن.

حال باید روشن کنیم که در قبال این همه ایثار، چه بها و ثمنی از دیدگاه مکتب اسلام به اونا داده شده.

الف- "اذا ارادالله بعبد خیراً صیر حوایج الناس الیه

وقتی خدا واسه بنده ای خوبی و خیر خواهد، رفع حاجتای مردم رو در دست اون قرار میده. "

بر این پایه میشه گفت خدا از نظر خیر و خوبی، رفع نیاز بیماران رو در دست برادران و خواهران پرستار قرار داده و پس شک نداشته باشینً مورد توجه اون قرار گرفتن.

ب- حرفه پرستاری که از دیدگاه اسلام یه عمل واسه رضای خدا و وسیله تقرب به اونه، یه عمل اخروی حساب می شه و اجر و مزد مادی اون مقدار اندکیه.

ج- برادران و خواهران پرستار، در هر شیفتی از ۲۴ ساعت، به طبع حرفه خودمون تلاش بر حل مشکل و مشکل از گرفتاریای بیماران دارن و این عمل براساس مبنای فکری توحیدی، بهای بسیاری رو در بر گرفته که به موردی از اون اشاره می شه:

– رسول خدا می فرماید: "من اصبح و لم یهتمّ بامور المسلمین فلیس بمسلم. کسی که روز رو شروع کنه و هیچ تلاشی واسه رفع گرفتاری مسلمین نکنه، مسلمون نیس." پرستاران با انتخاب این شغل به این حدیث جواب مثبت میدن و می گن: بله یا رسول خدا ما از امت تو هستیم.

عائد المریض یمش فی روش الجنه حتی یرجع: عیادت کننده مریض تا وقتی که بر شه، در راه بهشت قدم برمی داره.

  پس چون حرفه پرستاران، عیادت بیماره، در راه بهشت طی روش می کنن.

و در حدیث دیگه می فرماید:"عائد المریض یخوض فی الرحمه: کسی که مریضی رو عیادت کنه، در رحمت خدا فرو میره."

خوشا به حال پرستاران که بیشتر از هرکی مستوجب این رحمت هستن.

۴- حرفه پرستاری از نظر مسئولیت شرعی:

پرستار باید در انجام وظایفی که به اون محول شده، خود رو مسئول دونسته و با آخرین توان ممکن در اجرای اون بکوشد. موارد روشنگر عبارتند از:

– رعایت حدود الهی در محیط کار براساس قوانین شرعی

– اجرای دقیق استریلیته(نکات بهداشتی) در امور مربوط به کارکرد پرستار

– توجه به دقت وقتی اجرای دستورات دارویی مریض

– استمداد از پزشکان در حل مشکلات اورژانس بیماران

– آماده سازی و ذخیره کردن امکانات عملی پزشکی در شیفت کاری

– مریض رو از خود و خود رو از واسه مریض دونستن

وقتی احساس کنیم مریض از ماست و ما به طبع شغل از واسه خدمت به مریض هستیم، شک نداشته باشینً به مریض همون می کنیم که بر خود روا می داریم. امام صادق می فرماید: "احب له کما تحب لنفسک و اکره له ما تکره لنفسک. چیزی که رو واسه خود پسند می کردی واسه دیگری هم بپسند و چیزی که رو که دوست نداری، واسه دیگری هم نپسند."

انشاءالله وقتی اینجور عمل کردیم محبوب ترین بندگان پیش خدا هستیم که می فرماید:" این گروه به حال بندگانش سودمندتر و به حق پایبندترند و اینا مثل که خدا، عشق خوب و خوب کرداری رو در دلشون افکنده. "

در آخر میشه گفت اجر و جایزه پرستاران تنها و فقط با خداس و ما فقط می تونیم واسه سربلندی و عزت این قشر دلسوز و زحمتکش دعا کنیم.

روزتون مبارک و توفیقتان مستدام باد.

دکتر جلیل واعظ (با کمی خلاصه کردن)

*

منبع : tebyan.net