ارزش غذایی کرفس و مواد موثر موجود در آن! | تغذیه سالم

ارزش غذایی کرفس , خواص کرفس (Celery) شامل کمک به درمان بیماریای التهابی مفصلی، پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و کیسه صفرا، کمک به درمان اختلات خواب و قاعدگیه.

ارزش غذایی کرفس

ارزش غذایی کرفس , کرفس رو میشه از جمله به درد بخور ترین سبزیجاتی نام برد که خواص بسیار زیادی رو در خود واسه حفظ سلامت و سرحالی شما جای داده. کرفس از جمله سبزیجاتیه که مصرف اون به وسیله پزشکان بسیار پیشنهاد می شه؛ کرفس در درمان خیلی از بیماریا موثر بوده و هم اینکه دلیل پیشگیری از دچار شدن به خیلی از بیماریا می شه.

ارزش غذایی کرفس

خواص کرفس (Celery) شامل کمک به درمان بیماریای التهابی مفصلی،

پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و کیسه صفرا، کمک به درمان اختلات خواب و قاعدگیه.

کرفس یکی از سبزیجات پرخاصیت و سودمندیه که ارزش غذایی برگ،ساقه و تخم کرفس و فایده های درمانی اونا، باعث شده که امروزه واسه درمان خیلی از بیماریا به کار گیری اون به وسیله کارشناسان تغذیه به بیماران پیشنهاد شه.

ارزش غذایی کرفس و فواید درمانی اون شامل :

خاصیت ضد التهابی،

ضد نفخ،

مسهل،

مدر،

مقوی،

آرامبخش،

ضد فشار خون

و آنتی اکسیدان است.

در طب سنتی از خواص کرفس واسه درمان بیماریایی مثل نقرس، برونشیت، آسم و مشکلات گوارشی استفاده میشده س

هم اینکه کارشناسان طب سنتی، واسه درمان مشکلات قاعدگی مثل بی نظمی و عقب افتادن و افزایش شیر مادران شیرده مصرف این سبزی معطر و پرخاصیت رو به زنان پیشنهاد میکردن. واسه آشنایی بیشتر با خواص کرفس و فواید اون در درمان بیماریا در ادامه مطلب با ما همراه باشین.

گیاه شناسی کرفس

کرفس گیاهی دو ساله س، یعنی در سال اول برگ تولید میکنه و در سال دوم ساقه هوایی گل دهنده ظاهر میشه و بذر می ده. این گیاه در بعضی شرایط مانند گیاهان یکساله در سال اول تولید گل و بذر میکنه. گله های کرفس کوچیک و سفید رنگند که به صورت چتر مرکب ظاهر میشه و در انتهای ساقه گل دهنده به ارتفاع ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر قرار میگیره. برگهای اون دارای ظاهری شفاف، کمی کلفت و مرکب از ۳ تا ۷ برگچه مثلث یا لوزی شکل دندانه دار و بسیار معطره.

ارزش غذایی کرفس (طبیعت و فایده های درمانی)

طبع کرفس گرم و خشکه.

برگای کرفس شامل چربیهای فرار لازم لازم بدنه.

اسانس حاصل از این سبزی هم آرامش دهنده عصبانیت، شرایط نقرسی و تورم مفاصله. علاوه بر این کرفس ادرار آوره و مایعات اضافی بدن رو دفع می کنه.

بقیه خواص کرفس به طور خلاصه عبارتند از:

یکی از خواص کرفس پیشگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا و کلیه است.

هم اینکه کارشناسان تغذیه فکر می کنن، کرفس بهترین ماده غذاییه که می تونه با پاک کردن کلیه و مجاری ادراری، عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا رو نابود کنه.

کمک به درمان مشکلات خواب از موارد مصرف کرفسه.

این سبزی به دلیل داشتن روغنای طبیعی و لازم، املاح، ویتامینا و هورمونای گیاهی، دلیل ایجاد یه جور آرامش در بدن می شه و سیستم مغز و اعصاب رو آرامش می د هد.

مصرف کرفس به دلیل اینکه شامل مقدار زیادی فیبر غیر محلوله، واسه لاغری و کاهش وزن بسیار موثره.کرفس هم مثل بقیه سبزیجات دارای مواد آنتی اکسیدان بسیار فراوون بوده و در نتیجه در پیشگیری و بروز شکلای جور واجور سرطان مخصوصا سرطان دستگاه گوارش و سرطان ریه و چاله دهانبه بدن کمک می کنه.

از فواید مصرف کرفس کمک به کاهش فشار خون و کلسترول خونه.

از این رو مصرف اون به بیماران قلبی عرقی پیشنهاد میشه.

کرفس درمان کننده سوء هاضمه هستش و از اون جایی که دارای خواص ضد التهابیه

در پیشگیری و درمان خیلی از بیماریای دوران بارداری نفش مهمی داره.

یکی از مهمترین خواص کرفس، حفظ سلامتی پوسته.

کرفس تقویت کننده و محرک نیروی جنسی است و در کل واسه تقویت عمومی بدن خیلی خوبه.

کلا ویتامین ب۶ و اسید پانتوتنیک موجود در کرفس به همراه منیزیم و کلسیم، اثر مثبتی در تقویت ماهیچه ها داره و دارای آثار خیلی عجیبی در ایجاد آرامش روانیه.

ارزش غذایی و مواد موثر موجود در کرفس

کرفس پر از ویتامینای کا، ث و منبع بسیار خوبی واسه تامین فولات، فیبر غذایی، پتاسیم، مولیبدن و منگنزه. مواد معطری مانند لیمونن، ترپینئول، کاروئل و مشتقات اسید کافئیک از دیگر مواد موثر موجود در گیاه کرفس است.

مضرات کرفس (پیشنهادای پزشکی و موارد منع مصرف)

کرفس از گروه گیاهانیه که توانایی جذب سموم شیمیایی و آلاینده های خاک رو داره

و تجمه سموم نباتی در اون تقریبا بالا هستش، پس پیشنهاد میشه در صورت امکان از کرفسایی که به روش ارگانیک کشت میشند استفاده کنین.

لازمه بدونین هر یک ساقه متوسط کرفس در حدود ۳۵ میلی گرم سدیم داره و بنابرانین آدمایی که محدودیت مصرف نمک دارن و دارای فشار خون بالا هستن ، باید این مقدار نمک موجود در کرفس رو در محاسبات رژیم غذایی خود منظور دارن.

خوردن کرفـس واسه بیماران گرفتار به صرع مضره؛ چون حمله ها رو تحریک می کنه،

هم اینکه آدمایی که به ورم کلیه گرفتار هستن هم باید در مصرف کرفس احتیاط کنن.

ستاره

.

منبع :