آنچه موجب فرسایش دندان ها می شود | بیماری

نوشابه های گازدار شامل مقادیر بالایی اسید فسفریک هستن که موجب خوردگی و فرسایش شیمیایی مینای دندون می شه.
فرسایش دندون به معنی تحلیل مینای دندون به وسیله اسیدهای موجود در محیط دهانه. این روند شیمیایی موجب افزایش آسیب پذیری دندانا می شه.

دندانپزشکان فکر می کنن که نوشیدنیای اسیدی از جمله نوشابه های گازدار، نوشیدنیای ورزشی، نوشابه های انرژی زا، آب میوه های صنعتی و هم اینکه مواد غذایی ترش شامل مقادیر بالایی اسید هستن که مینای دندون رو از بین برده و دندون رو در برابر آسیبای جدی قرار میدن. عادات غذایی غلط از جمله استفاده افراطی و غیر اصولی از نوشابه های گازدار به خصوص در بین کودکان و نوجوانان رو به زیاد شدنه و این مسئله علاوه بر افزایش آمار دچار شدن به چاقی و دیابت، سلامت دهن و دندون ها رو هم با خطرات بسیاری روبرو می سازه.

نوشابه های گازدار شامل مقادیر بالایی اسید فسفریک هستن که موجب خوردگی و فرسایش شیمیایی مینای دندون می شه. از طرف دیگه قند موجود در این نوشابه ها و هم اینکه آب میوه های صنعتی هم موجب تولید اسید در محیط دهن شده و مینای دندون رو در برابر آسیب قرار میده.

عوامل دیگری مثل مریضی رفلاکس (برگشت محتویات و اسید معده به مری و حتی دهن)، استفراغ تکراری (تماس اسید معده با دندانا) و کمبود فلوراید (موثر در استواری مینای دندون) هم در فرسایش مینای دندون موثر هستن.

واسه پیشگیری از فرسایش دندانا پیشنهاد می شه نیم تا یه ساعت پس از مصرف خوراکی ها و نوشیدنیای اسیدی دندون هاتون رو مسواک بزنین و یا دست کم با آب بشورید. به کار گیری مسواک بدون این دست اون دست کردن پس از مصرف این نوشیدنیا آسیب مینای دندون رو شدید شدن می کنه، چون مینای دندون تحت اثر اسید نرم شده (حالتی که در اصطلاح کند شدن دندانا اسمشه) و با تماس مسواک صدمات شدیدتری می بینه.

واسه تماس کمتر اسید با مینای دندون، هنگام مصرف نوشیدنیای اسیدی از نی استفاده کنین. جویدن آدامس های بدون قند هم به دلیل افزایش ترشح بزاق به مراقبت مینای دندانا در مقابل ترکیبات اسیدی کمک می کنه.

آب آشامیدنی شامل فلورایده. واسه دریافت اندازه کافی فلوراید می تونین از خمیر دندون ها و دهن شویه های شامل این ماده هم استفاده کنین.

seemorgh.com

جمع آوری سلامت اکاایران